Návod jak nahrát NAND Android do HD2

DOWNLOADy na konci stránky...

Slovník Pojmů:

MAGLDR - bootloader umožňující nahrání Androida (a WP7) přímo do NAND paměti HD2, nenahrazuje původní bootloader (trikoloru), flashuje se přímo z něj

cLK - to samé jako MAGLDR od jiného autora s rozdílnými funkcemi, neumožňuje nahrání a spouštění WP7

CWM (ClockWorkMod Recovery) - utilitka sloužící převážně k záloze NAND paměti obsahující Androida (umí toho ale mnohem víc), někdy označovaná také zkratkou CWR, lze ji flashnout do zvláštního oddílu přímo do NAND, nebo ji lze spouštět z paměťové karty, záloha vytvořená pomocí CWM je kompletní kopie všech Androidích oddílů v NAND, včetně EXT oddílu na SD a adresáře .android_secure na SD, to znamená, že po kompletní obnově bude ROM v tom stavu, v jakém byl v době vytváření zálohy včetně verze ROM

EXT (EXT2, EXT3, EXT4) - souborový systém, oddíl EXT se vytváří na paměťové kartě, pro virtuální rozšíření paměti pro uživatelská data (DATA2SD) nebo pro instalaci aplikací (APP2SD), záleží na tom, co která ROM podporuje, mohou být i ROM, které EXT oddíl nevyužívají vůbec, nebo ROM, které jej přímo vyžadují (většinou ROM s HTC Sense) a bez něj se vůbec nespustí

 

 

Hlavní rozdíly mezi MAGLDR a cLK:

 

 

MAGLDR má oproti cLK více možností
MAGLDR umí flashnout a spouštět WP7
pomocí cLK startuje Android rychleji (nespouští se samotný bootloader)
cLK podporuje přímý restart do CWM (přímá interakce s aplikací ROM Manager)

 

 

MAGLDR

Pro vstup do bootloaderu (MAGLDR menu) se během startu drží tlačítko pro zapnutí telefonu tak dlouho, dokud nenaskočí menu.

Pohyb v menu se provádí tlačítky hlasitosti, potvrzení volby tlačítkem pro přijetí hovoru, o úroveň výš tlačítkem zpět.

Nejdůležitější volbou je USB Flasher, po jejím potvrzení můžete připojit telefon k PC a flashnout DAF ROM nebo rozdělení NAND paměti. Další důležitá volba je AD Recovery. Tudy se vstupuje do CWM.

 


cLK

Pro vstup do bootloaderu (cLK konzole) se během startu drží jakékoliv tlačítko mimo tlačítka pro zapnutí přístroje.

Stisknutí tlačítka Domů v konzoli, nebo jeho držení během startu spustí CWM, stisknutí tlačítka Zpět spustí fastboot mód. Fastboot mód se také automaticky spustí po připojení telefonu k PC. V tomto módu lze z PC flashnout rozdělení NAND paměti.

 

 

 

Příprava HTC HD2 pro nahrání Androida

 

Předpoklady:
zařízení musí být odemčeno pomocí HSPL, pro bezproblémové nahrání a chod Androida je doporučováno HSPL 2.08 - jak odemknout zařízení pomocí HSPL najdete v tomto článku
v zařízení musí být Radio podporující 576 MB RAM, doporučené pro Androida je Radio ROM verze 2.15.50.14

 

 

 

Příprava a rozdělení NAND

Správné rozdělení NAND je hrozně důležité pro chod Androida. Pokud totiž systémový oddíl vytvoříte příliš malý, Android Vám vůbec nenastartuje a když jej vytvoříte naopak moc velký, nebudete mít žádné místo pro instalaci aplikací a podobně.


Většina (nebo snad všichni) autoři Androidích ROM uvádějí minimální velikost oddílu "system" pro tu jejich konkrétní ROM. Někteří dokonce uvádějí i doporučenou velikost oddílu "cache". Je dobré se těmito informacemi řídit, předejdete tím různým problémům.

Po správném rozdělení obsahuje NAND několik oddílů, různých svou velikostí a určením. Povíme si tedy, které to jsou a k čemu slouží.
system
- obsahuje vlastní operační systém, v podstatě je to jako adresář C:/Windows v operačním systému Windows, jeho správná velikost je důležitá pro bezproblémový chod Androida, v žádném případě by neměl být menší, než je autorem dané ROM doporučovaná minimální velikost
boot - zde je uložen kernel (jádro) Androidu a soubor initrd.gz, který se stará o samotné zavedení systému, velikost bývá nejčastěji 5 MB a měla by být dostatečná pro všechny současné i budoucí verze kernelů a initrd.gz souborů
recovery - v tomto oddílu se nachází CWM, doporučovaná a nejčastěji používaná velikost je 5 MB
misc - dodnes nevím, k čemu tento oddíl slouží, vím jen to, že bez něj nebude správně fungovat CWM, například nepůjdou vytvářet zálohy, jeho velikost bývá 1 MB
cache - jak už je z názvu patrné, jedná se o cache, nemám tušení, co se do ní ukládá, vždycky jsem měl za to, že Android jako cache využívá oddíl určený pro uživatelská data, důležité ale je, že pokud jej nevytvoříte, nebo jej vytvoříte příliš malý, nebude správně fungovat CWM, stejně jako u oddílu "misc", někteří autoři ROM uvádějí jeho doporučenou velikost, nejčastější velikost bývá 5 nebo 44 MB, nejmenší doporučovaná velikost je 4 MB (osobně mám vyzkoušeny i 3 MB, menší už nefungovala)
userdata - do tohoto oddílu se ukládají veškerá uživatelská data, data aplikací, instalují se samotné aplikace (pokud pro tato data není využíván EXT oddíl na SD - o tom ale později), toto je ta paměť, která se v Androidu ukazuje jako "Interní úložiště" a jeho velikost závisí na velikosti ostatních oddílů v NAND, použije se pro něj totiž veškerá paměť NAND, která zbude po vytvoření ostatních oddílů

Postup dělení NAND je rozdílný v obou loaderech (MAGLDR, cLK), proto si ho přiblížíme až v souvislosti s jejich flashnutím v následující části.

 

 

 

Flashnutí bootloaderu pro Android

Nejprve se musíte rozhodnout, který loader pro Android budete chtít požívat. Na výběr máte dvě možnosti: MAGLDR nebo cLK. Ty nejdůležitější rozdíly mezi nimi jsou popsány výše.

 

 

 

 

Flash MAGLDR
stáhněte si nejnovější verzi MAGLDR, v současné době 1.13 (další info a případné novější verze naleznete zde forum.xda-developers.com/showthread.php?t=893618   

stažený soubor si v PC rozbalte
nyní nastartujte telefon do bootloaderu - předpokládám, že víte jak, protože touhle dobou už byste měli mít telefon odemčený pomocí HSPL a nahrané doporučené Radio
připojte telefon USB kabelem k PC
až se objeví dole na displeji nápis USB, v rozbalené složce s MAGLDR spusťte soubor ROMUpdateUtility.exe - na Windows Vista a Windows 7 musíte tento soubor spouštět jako Správce (klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte "Spustit jako správce")
spustí se průvodce, který je stejný jako při nahrávání Radio ROM nebo neoficiální WM ROM, klasicky jej tedy projděte a počkejte na dokončení nahrávání - v žádném případě neodpojujte USB kabel, dokud se telefon sám nerestartuje
po restartu Vám automaticky naskočí MAGLDR menu, což znamená, že se flash povedl (do tohoto menu se také dostanete tak, že po celou dobu při startu přístroje budete držet tlačítko pro zapnutí, dokud menu nenaskočí)

 

 

 

Flashnutí oddílů do telefonu (MAGLDR)
vstupte s telefonem do MAGLDR menu (držením tlačítka pro zapnutí)
v menu vyberte položku 5. USB Flasher, na displeji by Vám měl naskočit text "Wait USB"
připojte telefon k PC pomocí USB kabelu, pokud toto děláte poprvé, budete muset počkat, až se do PC nainstalují ovladače, pokud je vše v pořádku, měl by se nápis změnit na "Wait USB...USB"
ve složce, kde jste upravovali soubor "flash.cfg" spusťte soubor "DAF.exe" - na Win Vista a 7 jej musíte spustit jako správce
projděte průvodce a počkejte, až se flash dokončí, po dokončení se telefon sám restartuje
hotovo

To je k MAGLDR zatím vše. Pokud jste se rozhodli pro tento způsob, můžete rovnou přeskočit na instalaci Androida. Pro ty, co se rozhodli pro cLK, je tu návod pro tento loader.

 

 

CWM

Protože se ve zdejším fóru neustále opakují dotazy ohledně CWM v souvislosti s rozdělením NAND, musím zopakovat, co už jsem ve fóru několikrát psal: CWM nemá nic společného s rozdělením NAND! CWM vytvářet oddíly v NAND neumí. Umí vytvořit EXT oddíl na kartě, umí zformátovat již vytvořené oddíly v NAND, ale v žádném případě je neumí vytvářet.

Jak se do CWM dostat?

Máte-li MAGLDR, během startu přístroje držte stisknuté tlačítko pro zapínání telefonu, dokud nenaskočí MAGLDR menu. V tomto menu vyberte a potvrďte položku "AD Recovery".

Pokud máte cLK, držte během startu telefonu tlačítko "Domů", dokud nenaskočí CWM menu.

V CWM se pohybujete jako v MAGLDR. Šipky pro změnu hlasitosti slouží pro pohyb v menu, stejným způsobem můžete použít tlačítka "Domů" a "Menu" (logo Win), Domů nahrazuje šipku nahoru a Win logo šipku dolů, ale toto funguje pouze v submenu, nikoli v hlavní nabídce. Potvrzení volby se provádí tlačítkem pro přijetí hovoru a tlačítko Zpět je prostě zpět.

 

 

 

Instalace ROMCWM umí nainstalovat ROM z SD karty pomocí ZIP souboru pro tento účel speciálně vytvořeného. Tyto ROM bývají rozdílné, co se loaderu týká, takže se ujistěte, že stahujete správnou verzi, buď pro MAGLDR nebo cLK.
takto stažený ZIP nerozbalujte, ale tak, jak je jej nakopírujte na SD kartu
v CWM menu vyberte položku "install zip from sdcard"
poté vyberte "choose zip from sdcard"
nyní se nacházíte v adresářové struktuře Vaší SD karty, najděte ZIP soubor s Vaší ROM a potvrďte
ještě jednou potvrďte instalaci a počkejte na její dokončení
po dokončení instalace se tlačítkem "Zpět" vraťte do hlavního menu a potvrďte první položku "reboot system now"
počkejte na první nastartování Androida
 Záloha

Pokud chcete zálohovat Vaši současnou ROM (včetně všech aplikací, dat a nastavení), vyberte v hlavním menu položku "backup and restore" a poté "Backup", ihned začne probíhat zálohování. Před zálohováním byste se měli ujistit, že máte na kartě dostatek místa!

Obnovení ze zálohy

Budete-li chtít obnovit ROM ze zálohy včetně původní verze, stačí vybrat v hlavním menu položku "backup and restore", poté "Restore". Zobrazí se seznam vytvořených záloh, vyberte tedy tu, kterou chcete a potvrďte. Následně potvrďte, že opravdu chcete zálohu obnovit.

Tento způsob Vám obnoví Androida tak, že jej po nastartování budete mít v tom stavu, v jakém jste jej naposledy opustili.

Pokud například po update ROM chcete obnovit pouze určité oddíly (například data), místo položky "Restore" vyberte "Advanced Restore". Opět budete muset vybrat zálohu a poté oddíl, který chcete obnovit. Například položka "Restore data" obnoví pouze oddíl "userdata".

Zálohování je dobrá věc, tím spíš takovéhle, které Vám zazálohuje kompletně celou vnitřní paměť. Osobně doporučuji zálohovat před každou větší akcí, jako je třeba instalace nové verze Vaší stávající ROM.

Některé ROM umožňují provést aktualizaci na novější verzi, aniž byste přišli o Vaše aplikace a nastavení a přitom nemuseli obnovovat některé oddíly ze zálohy (i přesto ale před aktualizací doporučuji provést zálohu). Taková ROM je například Typhoon CyanogenMod. Během instalace téhle ROM se totiž zformátuje oddíl "boot" a "system" (takže ani nemusíte před instalací provádět žádný "wipe" - o tom později), a pouze do nich nakopíruje nové soubory. Ostatní oddíly zůstanou nedotčené, což znamená, že po nastartování nové verze budete mít systém tak, jako předtím, jen s aktualizovanou verzí ROM.


Hard Reset

Určitě víte, že když se Vám ještě s původním Windows Mobile, který byl v HD2 po koupení, začal systém neúnosně zpomalovat, většinou nebylo jiné řešení, než provést takzvaný Hard Reset. To je vlastně obnova operačního systému do stavu, ve kterém byl, když jste telefon koupili. Vymažou se veškeré nainstalované aplikace a Vaše nastavení a systém vypadá, jako by byl úplně nový. Android má tuhle volbu v nastavení také, ale pokud vím, tak na HD2 nefunguje. Je to zřejmě kvůli tomu, že Android není pro tento telefon určen a prostě není podporován například po hardwarové stránce.

I s tímhle Vám ale pomůže CWM. Pokud tedy chcete provést Hard Reset, vyberte v CWM menu položku "wipe data/factory reset" a následně potvrďte, že to opravdu chcete provést. Tato volba vymaže (zformátuje) pouze oddíly obsahující uživatelská data, systém samotný zůstane nedotčen. Po startu by se Vám měl například spustit průvodce úvodním nastavením tak, jako když jste Androida spouštěli poprvé.
Vymazání dat z některých oddílů (wipe)

Jestliže chcete z nějakého důvodu vymazat data pouze z některého oddílu (formátovat), jsou na to v CWM také volby. Hned v hlavním menu je položka "wipe cache partition" a asi je celkem jasné, co dělá. Vymaže oddíl "cache".

Další položkou v hlavním menu je "wipe data/factory reset". O té jsem psal před chvílí, provádí takzvaný Hard Reset.

Chcete-li vymazat jiné oddíly, musíte v hlavním menu vybrat položku "mounts and storage". V její podnabídce naleznete mimo jiné tyto volby:


- format /boot
- format /cache
- format /data
- format /sdcard
- format /system
- format /sd-ext


Nebudu se tu rozepisovat jednotlivě, co která dělá. Každá z voleb jednoduše vymaže oddíl s odpovídajícím názvem.

Ještě můžete najít volbu, která vymaže takzvanou "Dalvik Cache". Tu najdete, když v hlavním menu vyberete "advanced" a je to položka "wipe Dalvik Cache" (jak jinak). Mazání "Dalvik Cahce bych doporučil před aktualizací ROM na novější verzi, pokud to neprovádí instalace automaticky. Připojení SD karty v telefonu v režimu USB Mass Storage

Pokud nemáte čtečku paměťových karet a ve Vaší verzi Androida nefunguje připojení karty k PC jako flashdisku, opět pomůže CWM. V hlavním menu vyberte "mounts and storage" a poté "mount USB storage". Až se na displeji objeví jediná položka "unmount", můžete připojit telefon k PC pomocí USB kabelu. Nebuďte netrpěliví, chvilku to trvá, než počítač ohlásí nově připojené zařízení. Potvrzením zmíněné položky "unmount" kartu od PC opět odpojíte, takže ji nepotvrzujte, dokud nechcete práci s kartou v PC ukončit.


Použití rozšířené (extended) baterie

Koupili jste si baterii s větší kapacitou a teď se Vám zdá, že se v Androidu rychle vybíjí nebo ukazuje aktuální stav špatně? Ať už se jedná o originální HTC baterii s kapacitou 2300 mAh nebo neoriginální s kapacitou 2400 mAh nebo 1600 mAh (neoriginální se v žádném případě nedoporučuje kupovat, bývají s ní problémy!), zkuste použít následující postup.

Upozorňuji, že s tímto nemám vůbec žádné zkušenosti (mám stále originální baterii) a popisuji zde pouze to, co jsem se dočetl ve fórech. Pokud tedy chcete informace raději od uživatelů se zkušenostmi s rozšířenou baterií, pročtěte si třeba toto téma.

Postup: baterii nechte úplně vybít v Androidu tak, až se telefon sám vypne (lepší je pomalé vybíjení). Poté jej zapněte třeba do CWM a pokračujte ve vybíjení (nechte telefon jednoduše svítit v CWM). Až se opět vypne, připojte jej na nabíječku, přejděte do CWM, v hlavní nabídce vyberte "advanced" a poté "Wipe Battery Stats". Toť vše.

Opravdu si nejsem jistý, zda je tento postup správný, proto si raději přečtěte nejprve zkušenosti uživatelů!EXT oddíl

Pokud nevíte, co to EXT oddíl je, doporučuji si nejprve přečíst část Oddíl EXT na SD, která je dále.V CWM lze také vytvořit EXT oddíl na SD kartě. CWM ale vytváří pouze oddíl EXT3 (pokud vím, tak i v aktuální verzi 4.0.0.0), autoři většiny ROM, které oddíl EXT podporují, doporučují kvůli výkonu použití oddílu EXT4. Ovšem, jestliže se Vám nechce trápit s nějakým Partition managerem na PC, je použití CWM pro vytvoření EXT oddílu nejjednodušší způsob.

Upozornění: tvorba EXT oddílu formátuje celou kartu, to znamená že přijdete o veškerá data uložená na kartě!
v hlavním menu CWM vyberte "advanced"
v zobrazeném podmenu vyberte "Partition SD Card"
zvolte velikost EXT oddílu - doporučuje se maximálně 1024 MB
zvolte velikost SWAP oddílu (většinou se nepoužívá, takže zvolte 0 MB)
potvrďte volby a počkejte na dokončení

 

 

 


Oddíl EXT na SD

Oddíl EXT se na SD kartě vytváří z různých důvodů. Ten nejběžnější je rozšíření paměti pro uživatelská data. Protože Evropská verze HD2, kterou má asi většina z nás má vnitřní paměť pouze 512 MB oproti verzi, která byla určena pro USA operátora T-Mobile a má 1024 MB. Androidí ROM s HTC Sense se do naší verze prostě nevejdou, nejsou-li nějak extra ořezané, anebo se vejdou, ale už by nám nezbylo místo na instalaci vlastních aplikací. Ono ani po instalaci nějaké ROM bez Sense nám kolikrát nezbude moc místa pro naše aplikace.

EXT oddíl, pokud jej vytvoříte, Vám z karty uřízne kapacitu odpovídající jeho velikosti. Ve Windows tento oddíl za normálních okolností vůbec neuvidíte. Dokonce ani v Androidu se tento oddíl nijak neukazuje.

Souborový systém EXT již existuje v několika verzích, nejnovější je verze 4. Tomu také odpovídá název této verze, který je EXT4. Nebudeme si tu popisovat vlastnosti jednotlivých verzí, od toho tento článek není, stačí nám vědět, že novější ve většině případů znamená i lepší. V novějších verzích bývají odstraněna některá omezení verzí předchozích, dochází ke zrychlení práce se souborovým systémem a přidávají se nové funkce.

Před vytvářením EXT oddílu je nutné si zjistit, jakou verzi podporuje ROM, se kterou jej chcete používat (a také jestli jej vůbec používá). Většina ROM podporuje a jejich autoři doporučují použití nejnovější verze, tedy EXT4, ale toto nemusí být pravidlo. Pokud vytvoříte EXT4 a ROM, kterou budete používat, tuto verzi nebude podporovat, bude Vám tento EXT oddíl k ničemu, protože daná ROM si s ním nebude rozumět.

Způsob, jakým ROM využívají EXT oddíl, může být různý. Řekneme si o dvou nejpoužívanějších.
DATA2SD - tento typ využití EXT oddílu, znamená to, že nám buď rozšíří, nebo přímo nahradí vnitřní paměť pro uživatelská data. Znamená to, že veškerá uživatelská data a aplikace se ukládají právě do tohoto EXT oddílu na paměťové kartě. Někteří jdou ještě dál a do EXT oddílu ukládají i některé systémové soubory (například framework). Tento typ (DATA2SD) se nejčastěji používá u ROM s HTC Sense.
APP2SD - tento způsob Vám přímo nezvětší vnitřní paměť, dokonce ani v samotném Androidu nikde neuvidíte nic o EXT oddílu. Na kartu se pouze instalují aplikace, ale ostatní data se stále ukládají do klasické vnitřní paměti. Velikost a využití tohoto oddílu uvidíte například v aplikaci Titanium Backup. Tento způsob využívá třeba ROM Typhoon CyanogenMod.

 


DOWNLOAD: Recovery img: wmmania.cz/images/files/recovery_4.0.0.0_leo.img.zip
 

                              dft_leo_magldr113_daf: wmmania.cz/images/files/dft_leo_magldr113_daf.rar

                              clk_1.4.0.1_layouts_arif: wmmania.cz/images/files/clk_1.4.0.1_layouts_arif.zip

                              CustomRUU                  : wmmania.cz/images/files/customruu.zip 

 

 

 

Podrobější informace naleznete ZDE:wmmania.cz/clanky/navody/htc-hd2-a-nand-android-kompletni-shrnuti